Vláda má po svém pondělním jednání definitivně sdělit, zda prezident Petr Pavel bude součástí delegace na summit Severoatlantické aliance, který se koná v Ankaře 7. a 8. července. Pokud mu neumožní na vrcholnou schůzku jet, má hlava státu připravenou kompetenční žalobu.

„Naše pozice je neměnná. Věřím, ze pan prezident tento pseudosouboj prohraje,“ uvedl při příchodu do Strakovy akademie čestný prezident Motoristů Filip Turek. Jestli je vláda připravena čelit kompetenční žalobě, říct nechtěl.
Z jediného návrhu, který před jednáním vlády připravili ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) a ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), podle České televize vyplývá, že kabinet s účastí prezidenta na summitu nepočítá.
„My jsme zpracovali mandát jako ministerstvo obrany, ten jsme už i předložili panu premiérovi,“ sdělil pro ČT šéf resortu Zůna. Podle něj by měl být vedoucím delegace ministerský předseda, protože „takový je názor kabinetu“. Stejný pohled vyjádřil také ministr zahraničí Macinka.

Ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) ale prohlásil, že o finálním složení delegace do Ankary rozhodnuto není. Kdyby ano, věděl bych o tom, dodal.
V nedělní debatě na CNN Prima News premiér tvrdil, že Pavlovi v zahraničních cestách nebrání. Rovněž dodal, že nepovažuje za správné, aby se konflikty v politice řešily žalobami. „Určitě nechci mít žádné konflikty s panem prezidentem. Je to zbytečné. Chci se soustředit na plnění našeho programu,“ vysvětloval Babiš.

Summitem NATO se vláda zabývala už před dvěma týdny. Jednání se účastnil také Petr Pavel, aby svou účast na zahraniční cestě s vládními představiteli zkoordinoval. Několik dní předtím však premiér Babiš oznámil, že cestu do Ankary bude kabinet řešit až 22. června, tedy dnes.
https://Vláda rozhodne o delegaci na summit. S Pavlem nepočítá, stojí v návrhu
Místo toho před dvěma týdny kabinet schválil cestu Petra Pavla jakožto vedoucího delegace na zářijové jednání Valného shromáždění OSN. Macinka tento krok označil za „velkorysost“. Prezident ho ocenil, po vládě ale nadále požadoval, aby „stejně civilizovaně přistoupila i k našemu zastupování na summitu NATO“.

Českou republiku na vrcholných setkáních Severoatlantické aliance typicky zastupoval předseda vlády i hlava státu, ať už byli politicky ve shodě, či nikoliv. Petr Pavel zároveň potvrdil, že pokud by kabinet jeho cestu do Ankary povolil, řídil by se jako vždy mandátem kabinetu, jak je zvykem.
Pokud však vláda vyjádří zamítavé stanovisko, podá prezident k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu. Jeho tým už má dokument připravený, hlava státu ale nadále doufá, že nebude potřeba.




